Táplálkozás
2018. ápr. 26.

Borsós-spárgás spagetti

Végre elérkezik a friss zöldségek és gyümölcsök szezonja, és dúskálhatunk a finomabbnál finomabb friss tavaszi alapanyagokban és az azokból készített egészséges és tápláló ételekben. Elsőként terítéken a spárga!
Ízlés szerint variáljuk a zöldségeket bátran

Jó hosszú ideig nem ettem spárgát. Egy időben talán nem is lehetett kapni, aztán újra divatba jött.

Ezzel is, mint korábban sok más alapanyaggal, úgy jártam, hogy elsőre nem jött be, de a következő szezonban újra próbálkoztam vele. Ekkor már az interneten is jóval több info volt arról, mire figyeljünk a vásárlásnál, hogyan tisztítsuk és készítsük el.


Az első próbálkozásom sikertelenségének ma már tudom mi volt az oka.

Méghozzá a legegyszerűbb ok: a zöldség nem volt friss, és nem volt zsenge. Túlságosan öregen szedték le.

Érdemes tehát egy-egy újonnan kipróbálni kívánt alapanyagnak picit utána járni vásárlás és elkészítés előtt, hogy ne érjen csalódás, és hogy egy mellényúlás ne határozza meg egy életre szólóan, hogy milyen lesz a viszonyunk egy alapvetően szuper alapanyaghoz.


Gyorsan összefoglalom, hogy érdemes vásárolni, elő- és elkészíteni ezt a szuper zöldséget.


A zöldségesnél, vagy a piacon járva alapvetően 2 féle spárgával találkozhatunk, ami valójában nem is két féle :-), hiszen ugyanarról a növényről van szó.

A fehér spárga tulajdonképpen a zöldspárga még bezöldülés előtt. Tehát a növényt, még az előtt betakarítják, hogy annak klorofil tartalma megemelkedne. A fehér spárga tulajdonképpen a növény föld alatti része, ilyenkor valamivel kevesebb benne a vitamin.

Az íze talán még fehéren lágyabb, míg a zöldspárgának határozottabb. A spárga legfinomabb része a csúcsa, ami kevesebb hőkezelést is igényel.

Kevés szénhidrátot és zsírt tartalmaz, így kalóriatartalma alacsony. Sok benne a rost, a vitamin és ásványi anyag, különösen gazdag káliumban.


Szóval addig együk, amíg tehetjük!



Mire figyeljünk vásárláskor?

Legyen friss és ne túlságosan vastag. A színe ilyenkor élénk, és ha kicsit hajlítani próbálod elpattani készül és nem hajlik.


Hogyan készítsük elő?

Fehér spárga: vékonyan hámozzuk meg és végét pattintsuk le, ahol magától elpattan ott van a fás és a nem fás részek határa. Vigyázzunk a fejére, azt ne hámozzuk le. Mossuk meg.


Zöld spárga: nem igényel hámozást, cserébe nagyon alaposan meg kell mosni. A kis virágkezdeményekben (a fejében) sok apró homokszem vagy apró bogárka bújhat meg. Ennek is pattinsuk le az alsó végét felhasználás előtt.


Hogyan fogyaszthatjuk?

Ehetjük nyersen, párolva, grillezve, pirítva, krémlevesnek elkészítve, pitéknek, pástétomnak, salátának.


A kövekező hetek receptjeiben rengeteg spárga fog szerepelni, ez biztos.


Itt is az első.


Borsós-spárgás tészta


Hozzávalók:

póréhagyma

spárga

zsenge zöldborsó

fokhagyma

bio citromhéj (elhagyható)

fehérbor (elhagyható)

tojás sárgája

rizstejszín vagy tejszín

petrezselyem

spagetti tészta

csipet só, csipet szőlőcukor


A zöldségeket előkészítjük. A tésztát pedig odatesszük főni. A  póréhagymát vékonyan szeleteljük, és forró serpenyőben megdinszteljük. Ha puha mehet rá a kb 2 cm-re darabolt spárga valamint a zöldborsó (én extra zsenge fagyasztott borsót használtam), valamint a fokhagyma.

Ízesítjük sóval, cukorral, kevés citromhéjjal és a kevés fehérborral. Néhány percig pároljuk a zöldségeket. A kifőtt tésztát a zölségekhez keverjük.

A tojássárgáját kikeverjük a tejszínnel, és a forró tésztára borítjuk. Ekkor már nem tesszük közvetlenül a tűzhelyre, a tészta hője a mártást kellőképp besűríti.

A végén apróra vágott petrezselyemmel meghintjük.

A zöldségek és a tészta aránya ízlés szerint változhat. Én több zöldséggel és kevesebb tésztával készítettem.


Jó étvágyat!

Lapos hasat szeretnél és a derékfájást is elfelejtenéd?
Én is, mint a legtöbb weboldal, sütiket használok. Ezt jó ha tudod, de kötelező is kiírni.  Itt olvashatsz róla bővebben!
OK, értem!